Monday, July 6, 2009

6 Ιουλίου 1969 Θρυλος

6 Ιουλίου 1969
Κύπελλο, τώρα, και ημιτελικός Στο Στάδιο Καραϊσκάκη, ανακαινισθέν και έτοιμο να υποδεχθεί τους Πανευρωπαϊκούς Ο Ολυμπιακός έχει έλθει δεύτερος στο πρωτάθλημα, κι ο Γιώργος Σιδέρης, παρά μια εκπληκτική χρονιά , δευτερος σκόρερ στην Ευρωπη Την τελευταία αγωνιστική ο Σιδέρης, που κυνηγάει το Χρυσό παπούτσι σκοράρει το γκολ της νίκης επί του Παναθηναϊκού και φτάνει τα 35. Αλλά ο Βούλγαρος Ζεκοφ θα του το «παρει» αφού τον άφησαν [μάλλον] να βάλει 4 και 3 γκολ στα τελευταια παιχνίδια της ΤΣΣΚΑ (Βούλγαροι!)
Άλλος μεγάλος σκόρερ, όμως, βαζει το πρωτο γκολ του ημιτελικού Ο Μιχάλης Κρητικόπουλος, με κεφαλιά για τον Εθνικό (13ο) Ισοφαρίζει , επίσης με κεφαλιά ο Σιδερης μετα 6 λεπτά
Στην επανάληψη-θριλλερ 49 Ρασιδάκης 1-2, 74 Αγανιάν 2-2, 78 Σιδέρης 3-2 και 82 Ζερβουδάκης 3-3
Παραταση-και την λύση (αν εμενε ισόπαλο, πηγαίναμε σε στριψιμο ..δεκάρας!) θα δώσει ο Παύλος Βασιλείου , στο 112 Από σέντρα του Σιδέρη, με μονοκόμματο σουτ
Την ιδια στιγμή ο ΠΑΟ κερδίζει τον άλλο ημιτελικό 1-0, με γκολ του Δομάζου Αλλά, ο Δομάζος αποβάλλεται! Η είδηση στην σελίδα 7 της Αθλητικής Ηχούς –επι λέξει
«ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΔΟΘΗ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΔΟΜΑΖΟ Ό άποβληθείς άρχηγός τών πρασίνων Μίμης Δομάζος εφ’ δσον τιμωρηθή υπό της ΕΠΌ δέν θά μετάσχη τού μεθαυριανού τελικού Όλυμπιακοΰ- Παναθηναϊκού Αναμένεται δμως δτι ό κ.Ασλανίδης θά δώση καΐ γιά τόν Δομάζο αναστολή δπως εδωσε προσφάτωι γιά τους άλλους ποδοσφαιριστάς»